Stick blender / Hand mixer 750W Whisk 385mm | TurcoBazaar BLM750WE
This offer ends in:
Days
Hours
Min
Sec
from Save -58%
  • Stock: In Stock
  • Brand: Zodex
  • Model: BLM750WE
  • SKU: BLM750WE
Sold: 0
Views: 834
Stick blender / Hand mixer 750W Whisk 385mm | TurcoBazaar BLM750WE is designed for professional catering environments.
Trusted by professional kitchens and catering businesses worldwide.
Commercial stick blender which mixes, purees, and emulsifies with ease.
750 to 1000W3000-12000 rpm385mm whiskRemovable parts for easy cleaning Please see under 'Specification' for detailed information.
Specifications
  • Dimensions / Weight Dimensions: 340mm (Blender head) Length: 385mm (Whisk) Weight: 3.2kg Power supply Power: 750W to 1000W Power supply: 230V / 1 phase Miscellaneous RPM: 3000 to 16000 Warranty Warranty: 12 mth spare parts warranty